İşlenmiş gıdalara “sigara gibi satılsın” çağrısı

Bilim insanları aşırı işlenmiş gıdaların dünya genelinde büyük bir sağlık riski oluşturduğunu açıklayarak bazı uyarılarda bulundu. 

Sao Paulo Üniversitesi’nde görevli Profesör Carlos Monteiro, bu hafta düzenlenecek Uluslararası Obezite Kongresi’nde aşırı işlenmiş gıdaların yarattığı riski anlatacağını söyledi. 

“Ultra işlenmiş gıda” kavramını ilk kez ortaya atan Monteiro, bunların tüm dünyada sağlıklı diyetlerin yerini aldığını ve tütün ürünleri gibi bazı uyarılarla satılması gerektiğini dile getirdi. 

Monteiro, São Paulo’daki konferans öncesinde Guardian’a verdiği demeçte, “Ultra işlenmiş gıdalar, çoklu kronik hastalık riskini arttırmaları bakımından sağlık açısından taşıdıkları riske rağmen, küresel diyetlerdeki paylarını ve hakimiyetlerini artırıyor. UPF’ler tüm dünyada daha sağlıklı, daha az işlenmiş gıdaların yerini alıyor ve aynı zamanda çeşitli zararlı özellikleri nedeniyle diyet kalitesinde bozulmaya neden oluyor. Bu gıdalar hep birlikte obezite salgınına ve diyabet gibi diyetle ilişkili diğer kronik hastalıklara yol açıyor” dedi.

Sonuçları Şubat ayında yayınlanan araştırmada ultra işlenmiş gıdaların yüksek kalp hastalığı, kanser,  tip 2 diyabet gibi rahatsızlıklara sebep olarak erken ölüm riskini artırdığı ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir