Aşkabat’ta yapımı devam eden alış veriş merkezi Rönesans’a devredildi

Sercan ÇELİKBAŞ

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta inşa edilen ve yaşanan aksaklıklar ve sorunlar nedeniyle gündemde yer alan alışveriş merkezi inşaatında yeni bir gelişme yaşandı. Bundan önce, yeraltı suyunun uygunsuz drenajı nedeniyle inşaat sahası yerel bir inşaat organizasyonunun elinden alındı. Projeyi tamamlama ihalesini bir Türkmen müteahhitlik kuruluşu kazandı, ancak Gurbanguly Berdimuhamedov, Türk şirketi Rönesans’ın başkanıyla yaptığı görüşmenin ardından açık artırma ihalesinin iptal edilmesi ve sözleşmenin Türklere devredilmesi emrini verdi.

350 MİLYON DOLARLIK İHALE

Garagum Çok Amaçlı Otel ve İş Merkezi’nin yanındaki Atamurat Niyazov Caddesi’ndeki alışveriş merkezi, Türkmen şirketi Ussat Mühendislik tarafından masrafları kendisine ait olmak üzere inşa edilecekti. Ancak çukur kazarken kariz sistemi (antik kanallar) hasar gördü ve yeraltı suyu bölgeyi sular altında bırakmaya başladı. Bunun sonucunda şirket projeden çıkarıldı. Şimdi mülkünü satıyor ve faaliyetlerini durduracak.

Türkmenistan Merkez Bankası Kasım 2023’te alışveriş merkezinin inşaatına devam etmek isteyen yerli firmalar arasında 180-200 milyon dolarlık bir ihale düzenledi. Projeyi Ajaip Bina şirketi kazandı.

Yerel bir gazeteye konuşan kaynak, “Bilançosunda bu tesisi bulunduran Türkmenistan Merkez Bankası, ihale sonuçlarının iptal edilmesi ve inşaatın Rönesans’a devredilmesi yönünde talimat aldı” dedi.

Üstelik Rönesans’ın teklif ettiği fiyat, ihale bedelinin üzerinde yaklaşık 350 milyon dolar olduğu iddia edildi. Kaynak, ülkenin resmi olarak cumhurbaşkanı olmayan Gurbanguly Berdimuhamedov’un, ihale komisyonunun kararını iptal etme ve bu tür pahalı sözleşmeleri kendi takdirine bağlı olarak devretme hakkının bulunmadığını belirtiyor.

Kaynağa göre, Rönesans, sular altında kalan şantiye için var gücüyle mücadele ediyor. Çünkü şu anda Türkmenistan Savunma Bakanlığı Askeri Enstitü’nün karşısında bir projeyi tamamlıyor ve artık onaylanmış projesi yok. Ülkede kalabilmek için en az bir ücretli sözleşmeye ihtiyacı var.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir